Tecbayi Giriş
Tecakademi > Dijital Tekstil Baskı
Tecakademi
Dijital Tekstil Baskı

Dijital Tekstil Baskı

Dijital tekstil baskı ürünleri yeni nesi teknolojilerle desteklenmektedir. Bu durum dijital tekstil baskılarına olan ihtiyaç günden güne artış göstermektedir. Tam da bu kapsamda dijital tekstil baskı teknolojileri her zaman üst düzeyde bir performans ortaya koymak konusunda başarılıdırlar.

Yazıcıların çeşitli kumaşlar üzerine kalitesi yüksek olan tasarımları basmasını sağlamak amacı ile kullanılan mürekkep püskürtmeli baskı yöntemine dijital tekstil baskı adı veriliyor. Bununla beraber bu özel baskı tekniğine uygun olmayan bazı kumaşlarda bulunur. Dijital baskı yapılırken kumaşın ilk olarak ön işlemden geçirilmesi ve sonrasında yüksek hızda inkjet yazıcıdan geçirilmesi gerekiyor. 

Dijital tekstil baskı makinesi dijital veri dosyasının yazdırılabilir tasarımını kullanıyor. Doğrudan renk bilgilerini okuyarak bu renkleri kumaşa yazdırır. Kumaşlar çok sayıda baskı kafasının üretmiş olduğu küçük mürekkep damlacıkları ile renklendirilmiştir. Bu baskı kafaları alt tabakanın birkaç milimetre üzerine yerleştirilmiştir.

Dijital Tekstil Baskı Nasıl Kullanılır?

Dijital Tekstil baskı pek çok baskı kafası yüksek kaliteli tasarımlar sağlıyor. Ayrıca hızlı bir üretim sağlıyor. Ancak baskı kafalarının kumaşa çok yakın mesafede olmasından kaynaklı olarak dijital tekstil baskı için kullanılmayacak bazı malzemeler bulunuyor. Örneğin oldukça gevşek ipliklere sahip olan kumaşlar. Bu kumaşlar dijital tekstil baskı kafaları ile temas edebildiğinden dolayı hasara uğrayabilir.

Dijital Tekstil Baskı Nerelerde Kullanılır?

Dijital tekstil baskı avantajları da oldukça fazladır. Hem dokunma kumaşlarda hem de örme kumaşlarda kullanılabilir.

  • Pamuk
  • Viskon
  • Yün
  • İpek
  • Polyester
  • Poliamid Kikra

Pamuk üzerine baskı yapılabilir. Viskon kumaşlar üzerine de dijital tekstil baskı yapmak mümkündür. Yün kumaşlar üzerine de dijital baskı yapmak mümkündür ancak kullanmış olduğunuz yün türüne bağlıdır. Ancak bunun belirli bir maliyeti vardır ve kullanılan yönteme göre maliyet değişmektedir.

Tekstil baskı makinesi fiyatları bulundurmuş olduğu teknolojilere bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. En çok dijital tekstil baskı atölyeleri Ankara ve çevresinde yoğunlaşmış durumdadır. Empire baskı Bursa ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Bunların yanı sıra İstanbul, Gaziantep, İzmir Manisa ve civarı şehirlerinde de dijital tekstil baskı yaygın durumdadır.

Epson İzmir Distribütörü
Epson Yazıcı Servis İzmir
Epson İstanbul Distribütörü
Epson Renkli Etiket Yazıcı

444 48 32