Tecbayi Giriş
Tecakademi > Süblimasyon nedir, nasıl uygulanır ?
Tecakademi
Süblimasyon nedir, nasıl uygulanır ?
Süblimasyon Baskı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Süblimasyon; maddenin ısı uyguladığında katı halden direkt gaz haline geçmesi durumudur.
Süblimasyon baskı, kağıt üzerine printer çıktısı ile uygulanan desenin; kumaş, sert malzemeler v.b. gibi materyallere ısı ve basınç ile aktarılması tekniğidir. Bu teknikte ısı ve basınç yardımı ile özel mürekkep; katı halden direk gaz haline geçerek diğer materyalin üzerindeki veya içeriğindeki polimer yüzeye doğrudan işler ve deseni oluşturur.
Süblimasyon boya parçacıkları, süblimasyon boyası içerisinde mikro parçacıklar halinde katı halde bulunurlar. Süblimasyon boyası, dijital baskı makineleri aracılığı ile transfer baskı kağıtları üzerine aktarılır. Transfer baskı kağıtları, baskı yapılmak istenilen yüzey üzerine konularak, transfer baskı makineleri ile birlikte önceden belirlenmiş sıcaklık altında preslendiğinde transfer kağıdı üzerinde bulunan mikro parçacıklar halindeki katı süblime boya parçacıkları gaz haline geçer.
(Baskı yapılan kumaş transfer baskı kağıdı üzerindeki boyayı içerisine hapseder, Böylelikle baskı gerçekleşmiş olur.)

Eğer ortamda polyester molekülleri bulunuyorsa, gaz haline geçen boya polyester moleküllerini boyar. Baskı yapılacak yüzey polyester içermiyorsa gaz haline geçen boya havaya karışır. Buradan da anlaşılacağız üzere süblimasyon transfer yöntemiyle baskı yapılacak ürünlerin üzerinde polyester, polyamid molekülleri mutlaka olmalıdır. Aksi halde transfer sağlanamaz.

Süblimasyon Baskı Yapılan Malzemeler
Polyester içeren kumaşlar, Seramik ürünler, Metal menşeili ürünler, Plastik ürünler (Anahtarlık, Saat, İsimlik, Telefon Kapağı), Bayrak, Tül ve Şal
Süblimasyon Baskı’da Sıcaklık ve Süre Nasıl Olmalı

Kağıt baskısı sonrası malzemeye aplike etme aşamasında (kalender/pres) sıcaklık ve süre kullanılan malzemelere göre değişkenlik gösterir.
Süblimasyon transferinde optimum sıcaklık 204°C'dir.
Daha düşük sıcaklık, daha yüksek transfer süresi gerektirmektedir. Kullanılan malzeme üzerinde testler yapılarak, kullanılan malzemenin ne kadar sürede ve ne kadar ısıda transfer olacağı tespit edilir.

Daha fazla bilgi için;
www.tekstilyazici.com

Epson Projeksiyon Cihazları
BENQ Yetkili Servisi
Samsung Yetkili Servisi
Zebra Yetkili Servisi

444 48 32